Alfah Femmes

Zespół został założony latem 2018 aby jesienią tego samego roku pod nazwą “Alpha Females” wydać pierwszą płytę EP. Było nas wtedy czworo, a na albumie znalazły się cztery utwory w różnych muzycznych stylistykach. Jego wydanie było eksperymentem mającym na celu weryfikację docelowego brzmienia zespołu. Eksperymentem zakończonym pół-sukcesem, bo właściwy sound wyklarował się znacznie później, wraz z dołączeniem do typowo gitarowego zestawu nowych instrumentów (wiolonczela i klawisze).

Ugruntowanie się brzmienia i pojawienie się nowych członków zespołu zainspirowało zespół do zmiany nazwy na krótszą i mocniejszą: Alfah Femmes. Zespół zdecydowanie nie poleca zmian nazwy innym zespołom, a szczególnie tym na początku swojej działalności, a jeszcze szczególniej tym, które zdążyły już zebrać pierwsze pozytywne recenzje pod oryginalną nazwą. Jest to obiektywnie bardzo głupi ruch. Głupota ma jednak swój urok, dlatego dla jednych atrakcyjne jest np. pisanie piosenek w dołującej rzeczywistości ekonomicznej, a dla innych spontaniczne zmiany nazw zespołów, albo oba z powyższych. Prawdopodobnie dlatego pierwsza płyta LP – “No Need to Die” – wydana przez zespół Alfah Femmes 24 października 2020 r., zawiera covery mało znanego zespołu “Alpha Females” który zniknął szybciej niż się pojawił, gdzieś na przełomie lat 2018-2019.

Zabieg ostatecznie okazał się korzystny: zespół był nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii “Odkrycie Roku w Kulturze” dwukrotnie (w 2019 i 2021 roku).